مقالات

علت آب مروارید چشم

تاریخ انتشار : | دسته بندی : مقالات
834 بازدید

 آب مروارید چشم

یکی از بیماری های چشمی که امروز شیوع بسیاری پیدا کرده آب مروارید چشم است که باعث کدر شدن عدسی چشم می شود. این بیماری در اوایل هیچ علائمی ندارد و شروعی بی علامت دارد. تشخیص به موقع این بیماری می تواند از نابینایی پیشگیری کند.

از علائم شایع برای تشخیص این بیماری، تاری دید تدریجی در یک چشم یا هردو، کاهش دید، دوربینی ، حساسیت به نور و محو شدن رنگ و تغییرات نمره عینک می توان نام برد. در زیر به معرفی بیشتر علائم به وجود آورنده آب مروارید می پردازیم.

علت آب مروارید چشم

علت بیماری آب مروارید چشم چیست؟

با توجه به این که تار شدن عدسی چشم به دلیل تغییر در ساختار پروتئین های عدسی رخ می دهد و عوامل مختلفی در به وجود آمدن این مانع بر سر راه عبور نور به داخل چشم، دخیل هستند.

از عمده ترین دلایل به وجود آمدن آب مروارید چشم یا کاتاراکت چشم، افزایش سن است. این بیماری بیشتر در سنین 65 تا 75 سالگی به بالا رخ می دهد ولی در سنین پایین تر هم دیده شده است. با افزایش سن، ساختار پروتئین‌ها دچار اختلال می شود و باعث تاری عدسی چشم و وجود لکه های تیره بر روی چشم می شود.

از دیگر علت های به وجود آورنده آب مروارید، سابقه ابتلا به این بیماری در اقوام درجه اول است. علت های دیگر شامل: ضربه های وارده به چشم، بیماری های التهابی مزمن داخل چشم، بیماری های متابولیک مانند دیابت، پرتوهای ماورای بنفش و اشعه ایکس، مصرف بعضی از داروها مانند کورتون که بر ساختار پروتئین های چشم تأثیر می‌گذارد، قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور خوشید بدون محافظ چشمی، استفاده مداوم از داروهای استروئیدی، مصرف مشروبات الکلی و سیگارمی باشد

بیماری کاتاراکت چشم ممکن است چند ماه تا یک سال علائم زیادی نداشته باشد و فرد با تغییر نمره عینک موقتاً مشکل خود را حل کند.

درمان آب مروارید چشم

پیشگیری و درمان آب مروارید چشم

برای پیشگیری از ابتلا به آب مروارید چشم در سنین بالا و در افراد دیابتی و همچنین افراد با سابقه خانوادگی، معاینات منظم چشمی می توانند کمک کننده باشد. مصرف میوه و سبزی و قرار نگرفتن در معرض نور شدید خورشید می تواند تا حدودی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

 برای درمان کاتاراکت چشم هیچ روش تغذیه ای، ورزش و وسایل نوری جوابگو نیستند. در موارد خفیف تغییر نمره عینک موقتاً جوابگو است ولی درمان قطعی آب مروارید جراحی است و این جراحی زمانی انجام می شود که تاری دید به حدی باشد که فرد دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نباشد و در 90 درصد این جراحی موفقیت آمیز است.

برچسب ها:

رزرو نوبت :‌

جهت رزرو نوبت از دکتر محمد باقر رجبی با شماره زیر تماس بگیرید یا از گزینه نوبت دهی آنلاین اقدام کنید!
021-88201656 retinclinic
تهران ، میدان ونک ، ابتدای بزرگراه حقانی ، نرسیده به گاندی جنوبی ، پلاک ۷۲ ، ساختمان پزشکان ۷۲ ونک ، طبقه چهارم ، واحد ۴۰۲