مقالات

سکته چشم و علائم آن | درمان سکته چشمی

تاریخ انتشار : 1397/05/03 | دسته بندی : مقالات
513 بازدید

سکته چشم

سکته چشم

سکته حمله ای است ناگهانی و شدید که در اثر عدم خون رسانی به اندامی خاص مانند: مغز، قلب و یا حتی چشم به وجود می آید که در سکته چشم به بینایی آسیب وارد می شود. چشم ها هم مانند تمام ارگان های بدن برای فعالیت به جریان خون غنی از اکسیژن نیاز دارند. یکی از این بافت های حیاتی چشم شبکیه است که در پشت چشم قرار دارد.

سکته چشم به معنی انسداد عروق شبکیه می باشد که توسط یک لخته و یا باریک شدن رگ های خونی شبکیه ایجاد می شود. در این حالت جریان خون شبکیه قطع شده و اگر درمان نشوند، می تواند به آسیب دائمی به شبکیه و کاهش بینایی منجر گردد.

سکته شبکیه چشم چگونه اتفاق می افتد ؟

بالا رفتن سن باعث رسوب چربی در عروق شده و منجر به بسته شدن سیاهرگ‌های شبکیه که وظیفه آن ها خروج خون مصرف شده است ، می‌شوند. بسته شدن سیاهرگ باعث جمع شدن خون و بالا رفتن فشار خون در رگ ها و نهایتا باعث پارگی مویرگ ها و خونریزی در شبکیه می شود که به این حالت سکته شبکیه چشم گفته می شود.

علت و علائم سکته چشم

دلیل این عارضه در مواردی دیابت و فشار خون ، بالا بودن چربی خون، سیگار کشیدن و کم تحرکی است و بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود . این عارضه کاملا ناگهانی اتفاق می افتد و در آن فرد مشکلی در بینایی خود احساس می کند که در صورتی که سریع پیگیری نشود ممکن است بینایی فرد بطور کامل از بین برود.

 بنابراین اگر به سلامت چشم خود اهمیت می دهید در صورت ایجاد مشکل در بینایی خود حتما سریعا به چشم پزشک مراجعه نمایید. زمان طلایی درمان این اختلال فقط ۹۰ دقیقه است.

ايا سكته چشمي درمان دارد

ايا سكته چشمي درمان دارد ؟

روند درمان و بهبود سکته چشم با توجه به شدت سکته ، موفقیت درمان ، شریان یا رگ هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند متفاوت است .

سکته چشم که در ورید اتفاق می‌افتد و شایع‌تر است و باعث ورم شبکیه می‌شود آمپول‌های مخصوصی است که به صورت تزریق داخل چشمی است تا ورم شبکیه بهبود پیدا کند و به‌تدریج ورم ورید نیز برطرف شود و باز شود.

بررسی کلسترول یا فشار خون و قند خون و نیز ورزش منظم به پیشگیری از ابتلا به سکته چشمی کمک می کند. انجام آزمایش برای بیماری های قلبی بخش اصلی پیشگیری از یک سکته چشمی است. از سیگار کشیدن پرهیز و یا سیگار کشیدن را ترک کنند.


رزرو نوبت :‌

جهت رزرو از دکتر محمد باقر رجبی نوبت با شماره زیر تماس بگیرید یا از گزینه نوبت دهی آنلاین اقدام کنید!
021-88201656 retinclinic
تهران ، میدان ونک ، ابتدای بزرگراه حقانی ، نرسیده به گاندی جنوبی ، پلاک ۷۲ ، ساختمان پزشکان ۷۲ ونک ، طبقه چهارم ، واحد ۴۰۲